Epoksi Çelik Konstrüksiyon Boyama

Epoksi çelik konstrüksiyon boyama, hangi tinerle inceltilir, sertleştiricisi, hangi tiner ile kullanılır diye pek çok internet araması yapılır.

İnternetin hayatımıza bilinmeyeni araştırma ve öğrenme platformu olarak girdiği yıllardan beri çokça insan çokça konuda araştırma yaparak bilgi edinmektedir.

Özellikle boya badana ve alanında yapılan çokça dekorasyon uygulaması, bilinmeyenleri öğrenme isteğinden yoğun talep gören arama sorgularından olmaktadır. 

Epoksi boya ile çelik konstrüksiyon boyama ve bütün işlemler bütününe dair makalemizle sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Epoksi çelik konstrüksiyon boyama aşamaları

Epoksi boya çelik konstrüksiyon boyama uygulaması 4 aşamadan oluşmaktadır.

1- Çelik konstrüksiyon üzerinde yer alan korozyonların (pasların) temizlenmesi

2- Korozyonların temizlendikten sonra selülozik solvent ve bez yardımıyla ile yüzey temizliği

3- Epoksi ara kat astar ile sertleştirici karıştırılarak yüzeye astar olarak vurulur

4- Ve son kat olan epoksi boyanın yine sertleştirici ile karıştırılarak boyanması.

3 ve 4 numaralı maddeler selülozik solvent ile karıştırılarak yüzeye vurulmaktadır.

Epoksi boya hangi tiner ( solvent ) ile inceltilir ?

Epoksi boyalar hangi tiner ile inceltilir sorusunun cevabı ? Epoksi boyalar selülözik tiner (solvent) ile inceltilir. Boya tiner oranı ise selülozik tiner %10 boya %90 olmaktadır. Epoksi sertleştirici oranı da selülozik tiner %10 sertleştirici %90 olmaktadır.

Burada en önemli konu; gerek sertleştirici gerek boya tinerle karıştırıldıktan sonra donmadan yüzeye uygulamanın yapılarak bitirilmesidir. Epoksi boya ve sertleştiricisine tiner konulduktan sonra en geç 45 Dakika – 1 Saat içerisinde yüzeye vurulması oldukça önemlidir. Aksi halde donacağından uygulama yapılması mümkün olmaktan çıkacaktır.

Epoksi boya sertleştiricisi nasıl kullanılır ?

Epoksi boya sertleştiricisi hem ara kat yani astar hem de son kat boya uygulamasında kullanılmaktadır. Sertleştirici hem astar hem son kat boya da selülozik tiner ile birlikte kullanılmaktadır. Kullanılan iki tinerin bir birinden yağ oranı açısından farklı olması gözlerden kaçmamalıdır.

Epoksi boya hangi tiner ile kullanılır ?

Epoksi boya hangi tiner ile kullanılır sorusunun cevabı ? Epoksi boya selülozik tiner ile kullanılır.

Siz de epoksi boyama uygulaması için bizi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Web sitemizde bulunan boyacı ustası ve demir korkuluk boyama sayfalarımıza ve epoksi zemin kaplama malzemesinin ıslanmazlığına ve yüzey enerjisine etkisi ile ilgili hazırlanmış makaleyi inceleyebilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 2 Average: 5]