Fileli Alçı Ne işe yarar Isı Yalıtımı Sağlar mı soruları, insanların merak ettiği ama çokça açıdan bilinmeyenleri içinde barındıran uygulamadır.

Fileli alçı genellikle dış ve iç cephelerde çeşitli yüzeylere yapılan uygulamalar sonrası veya öncesinde yüzeyi sağlamlaştıran veya pürüzsüz hale getirmek için yapılan bir uygulama olmaktadır.

Temelde karıştırılan ise fileli alçının yüzeyleri daha düzgün ve sağlam hale getirmesiyle ısı yalıtımının elde edilip edilemeyeceği ile ilgilidir. Bu açıdan Fileli Alçı Ne işe yarar Isı Yalıtımı Sağlar mı sorularına cevap vermeye çalışacağız.

İşte Fileli alçı ne işe yarar, nerelere yapılır sorusunun cevabı ?

Fileli alçı mantolaması yapılmakta olunan dış cephelere mantolama levhaları sonrası mantolama harcı ile yapılmaktadır. Buradaki amaç mantolama levhaları ile dekoratif sıva arasında bir tutunma arayüzü yaratılması isteğidir.

İç cephelerde ise derin tahribata uğramış alanlar veya eski binalarda bulunan derin pütürlü duvarların düzeltilmesi için saten sıva öncesi yapılan uygulama olmaktadır.

Yine eskimeye yüz tutmuş ıslak alan olan banyolarda senelerin vermiş olduğu yorgunluğa bağlı çökmeler sonrası yüzeyin düzleştirilmesi ve sağlamlaştırılması için de tercih sebebi olmaktadır.

Mantolaması olmayan binanın dairelerinin duvarlarına da file yardımıyla içeriden mantolama yapılabildiği gözlerden kaçmamalıdır.

Özetle Fileli Alçı tahribata bağlı derin sıva dolgularında, mantolama levhalarının tutunma gücünün arttırılmasında ve pürüzsüz yüzey elde etmek için saten sıva öncesi kullanılan bir uygulama olmaktadır.

Fileli alçı ısı yalıtımı sağlar mı sorusunun cevabı ?

Sadece fileli alçı ile ısı yalıtımı elde edebilmek teknik olarak mümkün değildir. Isı yalıtımı için dışarıdan veya içeriden yapılacak mantolama uygulaması ile birlikte fileli alçının yapılması ile ısı yalıtımı sağlanabilir.

Dekoratif amaçlarla evin içine yapılan fileli alçıda ise hedef; ısı yalıtımından daha ziyade pürüzsüz ve simetrik yüzeyi elde edebilmektir. Bu konuda bir diğer yardımcı enstrüman ise alçı köşebentlerdir. Alçı köşebentler ile tüm girinti ve çıkıntılarda enlemesine ve boylamasına karşı duvara veya yüzeye paralel bakan çıkıntılarının simetrik çıkması sağlanmaktadır.

Fileli alçıyı kimler yapar ?

Fileli alçıyı ekseriyetle sıva ustası ve boyacı ustası yapar.

Fileli alçı ve diğer uygulamalar hakkında bizleri arayabilir ve daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca web sitemizde bulunan boya badana ve boyacı ustası sayfalarına göz atabilir, sektörel bilgilerin yer aldığı boya üretimi isimli makaleye göz atabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 3 Average: 5]