Boya badana uygulaması esnasında öğrenilme ihtiyacı duyulan önemli bir konu da Maskeleme Bandı Nedir Ne işe Yarar sorularının cevabıdır.

Maskeleme Bandı Nedir, Ne İşe yarar sorusunun cevabı !

Maskeleme bandı genellikle kağıt bant olarak da bilinen çeşitli en ve boylarda şerit, küçük rulo olarak sarılı boyacı ustası yardımcı materyalidir. Maskeleme bandı, boya uygulaması esnasında zeminin, eşyaların mavi naylonla korunması ve simetrik boyanması gerekli olan alanlarda yaygın olarak kullanılan bir ihtiyaçtır.

Ev veya işyeri boya uygulamasında maskeleme bandı mevcut süpürgeliklerden hiza alınarak zeminler koruma altına alındığından hayati göreve sahip olmaktadır.

Maskeleme bandı aynı zamanda püskürtme yöntemi ile yapılan boya badana uygulamasında mavi naylon örtü yardımıyla maskeleme yardımcı görevini de görmektedir.

Maskeleme Bandı farklı enlerde üretildiğinden aynı zamanda;

– Camlı kapıların boyanması esnasında cam koruma

– Camlı dolapların boyanması esnasında cam koruma

– Aynalı portmanto boyanması esnasında ayna koruma

– Elektrik prizleri ve aydınlatma gereçlerinde koruma

– Kestirme boyanın dikkatli yapılması gereken farklı boya kesişim yerlerinde

Vb. pek çok alanda Hayati görev üstlenmektedir.

Maskeleme bandı ( Kağıt Bant ) Nasıl kullanılır sorusunun cevabı !

Maskeleme bandı, ağzı açılarak boyanın yapılacağı ve koruma altına alınacak yüzeyi simetrik boylu boyunca kaplayacak şekilde yerleştirilmelidir. Bandın ilk yapıştırılması sonrası aşırı derecede germeden ama mümkün mertebe hafif gergin tutularak boylu boyunca yapıştırılması sağlanmalıdır.

Boylu boyunca yapıştırma sonrası ise yine boylu boyunca parmaklarımızla baskı uygulayarak tam olarak yapıştığından emin olmalıyız.

Maskeleme bandı özellikleri nelerdir ?

Maskeleme bandının en büyük özelliği boya kestirmesi yapılacak yüzeyin simetrik çıkmasına yardımcı olmak ve mavi kalın naylon yardımıyla zeminleri koruma altına almaktır. Nitelik açısından ise ısıya oldukça duyarlı olmaları ve boyanın cinsi ne olursa olsun temas sonrası ıslanıp dağılmaması denilebilinir.

Maskeleme Bandı Boyutları nelerdir ?

Maskeleme Bandı boyutları genellikle 18mm, 24mm, 36mm ve 48 mm’den oluşmaktadır. Metrajları yani uzunlukları ise üretici firmadan firmaya göre değişiklik gösterebilmektedir.

Web sitemizde bulunan 2022 İstanbul boya badana fiyatları isimli sayfamıza göz atabilir ayrıca sektörel haberlerin yer aldığı boya üretimi isimli makaleye göz atabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]