Boyacı

Boyacı, boya badana hizmetlerini uygun fiyata yapmalı, Boyacı aynı zamanda işlemler bütünü için tatminkar cevaplar verebilmeli.

Özellikle İlkbahar mevsiminin gelişi ile birlikte pek çoğumuz ev veya işyerlerimizde boyacı yardımıyla değişiklik yapmayı arzularız.

Senelerdir tadilat yapmıyor oluşumuz veya kış mevsiminde yaşam ortamının bazı nedenlerden ötürü kirlenmesi, çoğu zaman gerekçelerimizi oluşturmaktadır

Bunların dışında bazen de mobilya değişimine bağlı duvar rengi değişikliği arzusu pek çoğumuzun boya badana ihtiyacı doğmasına neden olmaktadır.

Çoğu zaman Tavsiye veya İnternet araştırmaları sonrasında seçeceğiniz boyacı ile arzu edeceğiniz renklerde Ev, İşyeri Boyama işlemi için ilk adımı atarsınız.

Boyacı ile ev veya işyeri keşfi esnasındaki işlemler sırası şu şekilde olmalı.

Boyacı ustası eşliğinde yapılacak keşif esnasında ise şu noktalara dikkat edilmelidir.

– Boya Ustası belirtilen zamanda keşif için adrese geldi mi?

– İhtiyacınızı dinledikten sonra uygulama sorununun çözümü için tatminkar cevaplar verebildi mi?

– Vermiş olduğu fiyat, yapmayı taahhüt ettiği uygulama ile tutarlı mı ?

– Yapmayı taahhüt ettiği uygulama için gerekli malzemeler listesi uyumlu mu ?

– Ve belki de en önemlisi ! Yukarıdaki tüm önemli noktalarla birlikte yapacağı uygulama için vermiş olduğu iş teslim süresi sizi tatmin ediyor mu ?

Boyacı tarafından keşif esnasında tatminkar cevaplar alınması halinde bir sonraki adım iş sözleşmesi olmalıdır.

İş sözleşmesi ile her iki tarafın güvence altına alınması ayrıca en önemli noktalardan birisidir.

Çalışılacak mekanın özelliğine bağlı olarak eğer işçi güvenliği gerektirecek bir durum söz konusuysa gerekli tedbirler ayrıca alınmalı.

İşçi güvenliği, iş esnasında ortaya çıkabilecek kazaların bertaraf edilmesi ve sorunsuz uygulama yapılması açısından ayrıca önemlidir.

Tecrübeli ve belli bir iş planı dahilinde çalışan ekibimize ulaşabilir, ücretsiz keşif servisimizden sizde faydalanabilirsiniz.

Boyacı ile ilgili merak ettiğiniz bazı konuları ayrıca alt başlıklar halinde sizler için hazırladık.

Ustaların ihtiyaç duyduğu Boyacı seti şunlardan oluşmaktadır.

Boyacı kovası : Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi bir boya esnasında ihtiyaç duyulan boya kovası adeti bazı durumlarda 2 bazı durumlarda ise 4, 5 adete kadar çıkabilmektedir. Özellikle evlerinde birden fazla renk ile boya yapmayı tercih edenlerin işlerinde çokça fazla boyacı kovası kullanılmaktadır.

Boyacı kovaları boyayı inceltmek için kullanıldıkları gibi boya kestirmesi içinde kullanılmaktadırlar. Aynı zamanda rulonun boya ile buluşmasını sağlayan müthiş bir yardımcı ekipmandır.

Boya badana kabı : Boyacı ustası ile anlaşma sağlamanız halinde uygulamaya başlarken gerekli olan malzemeler hazırlanmaya başlanır. Bunlardan bir tanesi de boyacı kabıdır. Boyacı kabı istenilen işin büyüklüğüne göre bazen 2, 3 tane olarak kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi kestirme denilen uygulama için kullanılırken diğerleri tavan ve duvar boyama uygulamalarında kullanılabilmektedir. Türkiye’de genel anlamda boyacı kabı yerine boyacı kovası ustalar tarafından tercih edilmektedir.

Boya kabı küçük denilebilecek rötuş gerektiren işlerde pratik kullanımı sebebiyle tercih edilebilmektedir.

Saten Alçı ve normal alçı : Boya yapılacak yüzeylerde çatlaklar, çivi boşlukları ve eğer varsa derin yarıkları kapatmak için kullanılmaktadırlar. Normal alçı içeriği açısından pütürlü olması nedeniyle derin yarıklarda kullanılmaktadır. Saten alçı ise genellikle yüzeysel olarak kapatılması gerekilen bölgelerde kullanılmaktadır.  

Boya badana spatulası ve küreği : Normal ve saten alçıyı su ile buluşturup kıvamı verildikten sonra duvara uygulama yapmak için olmazsa olmaz gerekli ekipmanlardandır. Yüzeye düzgün alçıyı çekebilmek spatula ve kürek ile mümkün olabilmektedir.

Boya zımparası : Yüzeye yapılan alçının duvar ile aynı seviyeye getirilmesi ve pürüzlerin giderilmesi için kullanılır. Boyacılar tarafından Genellikle 120 ve 150’lik zımparalar tercih edilir.

Boya sırığı : Boyama esnasında Yer ve tavan yükseklikleri çoğu zaman elin ulaşabileceği mesafeden daha fazladır. Bu durumlarda boyacı rulosu sırığa monte edilerek elin erişemeyeceği noktaların boyanması için kullanılan olmazsa olmaz ekipmanlardandır.

Boyacı Merdiveni : Sırık sadece bir boyama işlemini bitirmek için tek başına yeterli olmamaktadır.  Boya kestirmesi ve elin erişemediği noktaların sıvanması gerekli olduğu durumlarda boyacı merdiveni en önemli ekipmanlardan bir tanesi olmaktadır.

Diğer boya malzemelerine devam etmek gerekirse,

Boyacı Bandı : Özellikle süpürgeliklerin ve kapı pervazlarının boyaya bulanmaması için kullanılmaktadır. Bununla birlikte zeminin boya damlamasının önüne geçmek için boyacı koruyu örtüsünü sabitlemek için de kullanılır. Boyacı bandı bir boyama esnasında olmazsa olmaz ekipmanlardan bir diğeridir.

Boya koruyucu örtüsü : Boya yapılacak alanlardaki yer zeminlerinin boya olmaması için kullanılmaktadır.

Boya badana hışır örtüsü : Özellikle eşyalı ev boyaması yaparken eşyaların üzerine boya damlamaması için tercih edilen, koruyucu örtüye nazaran daha yumuşak bir koruyu örtüdür.  Eşyalı ev boyasında boyanacak ortam; Hışır örtü ve boyacı bandıyla eşyaların üzerine bantlanarak boyaya hazır hale getirilir.

Boya Rulosu ve Kestirme fırça : Son olarak ihtiyaç duyulan ekipmanlar boyacı rulosu ve kestirme fırçadır. Rulo duvar ve tavanlar için gerekli iken, kestirme fırça rulonun çoğunlukla giremediği alanlarda kullanılır. İç cephelerde iç cephe boyacı rulosu, 3 veya 4 numara kestirme boyacı fırçası en çok tercih edilen ürün grubundan olmaktadır.  

Bu malzemeler dışında boya karıştırmak için bir çubuk, kalorifer fırçası, parmak rulo’da bir boya esnasında gereksinim duyulan diğer malzemeler olmaktadır.  

Boya fiyatları neye göre belirlenmektedir ?

Boyacı fiyatları temelde iki farklı faktör nedeniyle değişkenlik göstermektedir.

Bunlardan ilki ev veya işyerinde yapılması gerekilen tamiratların fazlalığıdır. İkincisi ise boyanacak alanın büyüklüğü veya küçüklüğü boyacı fiyatlarının artmasına veya çoğalmasına neden olmaktadır.

Diğer nedenleri sıralamak gerekirse; Zıt renkler arası boya geçişkenliği ve boya yapılacak alanın iş ve işçi güvenliği açısından risk taşıma ihtimalidir. Dış cephe boyama uygulamalarında fiyatlar buna göre yukarı yönlü değişkenlik gösterebilmektedir.   

Boyacı Dükkanı ve Boyacı Ustası arasında ki fark !

Boyacı dükkanları genellikle bir boya badana esnasında gerekli olan tüm malzemelerin bulunabileceği ve satın alınabileceği ticarethaneler olmaktadır.

Boyacı dükkanlarında bir boyacı ustası bulabilmek bazen mümkün olmayabilmektedir.

Boya ustası tulumu yani boya ustası elbisesi nereden satın alınır ?

Boya ustası tulumu veya halk dilinde boya ustası elbisesi olarak adlandırılan elbiseler boya badana mağazalarında bulunabildiği gibi iş elbiseleri satılan dükkanlarda da kolayca bulunabilmektedir. Genellikle tek parça olarak satılmakta olunan bu elbise, fazla cepli olması nedeniyle boya ustasının büyük bir yardımcısı olmaktadır.  

Ekspert servisimizden faydalanın !

Bize Web adresinde iletişim linkinde bulunan telefon numaralarından ulaşabileceğiniz gibi mail ile erişebilmeniz de mümkündür.

Ayrıca ilginizi çekebilecek diğer sayfalarımız Gerekli Boya malzemeleri nelerdir Bir ev kaç günde boyanır, Boyacı Ustası, Beşiktaş’ta Boyacı Ustası ve İşyeri Boyama Sayfalarına da göz atabilirsiniz.

Boya sektörü ve hammadeleri ile ilgili geniş bilgilendirmenin yapıldığı bilgilendirme haber sayfasına da göz atabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 3 Average: 5]