Boya badana hangi aylarda yapılmalı? Renk seçimi renklerin hissettirdikleri tamamlayıcı renkleri ikinci renk ne olmalıdır?

Boya badana genellikle kış mevsiminin bitimi ilk baharda yaptırılması uygun görülse de çoğunlukla yaz mevsiminde yapılması tercih edilmektedir. Bunun sebebi boyanın çabuk kuruması gösterilmektedir. Boya badana yapılırken boyanın kuruma hızı önemlidir ancak pencere ve kapıların açılması aşırı rüzgara neden oluyorsa bu durum boyanın bazı bölümlerinin çabuk kurumasına neden olur ki boya badananın kısım kısım lekeli olmasına neden olabilir.

Yaz mevsiminde badana yapılması boyanın çabuk kuruması nedeni ile boyacının günlük alacağı yevmiyesini de azalmaktadır. Yazın badana talebinin fazla olması boyacının ücretinde artışa neden olması da unutulmamalıdır. Eskiden boyalar kokması da pencere ve kapı açmak zorunluluğu da yazın boya yapılma alışkanlığını sağlamıştır. Yeni nesil boyalar hem kuruma hem koku bakımından bunları ortadan kaldırmıştır.  Dış cephe hariç evinizin boyasını ne zaman istiyorsanız o mevsimde yaptırabilirsiniz.

Eviniz için seçeceğiniz renkte sizi tamamlaması önemlidir. Evinizde kendinizi huzursuz hissetmek istemiyorsanız aşağıda ki renk ve hissettirdiklerini okuyabilirsiniz.

Kırmızı: kendini belli eden renk olan kırmızı yüksek enerjisi ile harekete geçmedürtüsü vermektedir. Kırmızı, enerji veren bir renk olduğu gibi samimi ve dışa dönük bir karakterdedir. Bu rengin tamamlayıcı rengi turkuaz’dır.

Yeşil: Doğanın rengi olan yeşil huzur verici olduğu gibi güven ve dinginlikte sağlar. Yeşil rengin hakim olduğu bir ortamda bulunan biri kendini rahat hissettiğinden uzun süre ortamda bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu renginde tamamlayıcı rengi macenta’dır.

Sarı: Çalışma odası ve genç odalarında tercih edilmektedir. Tetikleyici bir renk olan sarı çalışma potansiyelini yükseltmek için uygun bir renktir. Sarı rengin eş renk olarak mor rengi tercih edebilirsiniz.

Mavi: Karakter olarak yatıştırıcı ve dinlendiren bir renk olan mavi odanızı ferah ve aydınlık gözükmesini sağlayacaktır. Yatıştırıcı etkisinden dolayı yatak odalarında kullanılabilir. Ortamdaki enerjiyi dengelemek için turucu rengi kullanabilirsiniz.

Turuncu: Dışa dönük bir karakteristik bir renk olan turuncu mavi renk ile dengelenebilir. Turuncu renk mekanın sıcak ve canlı gözükmesini sağlayacaktır. Canlı ve heyecan yaratan bir renktir.

Mor: Yine dinlendirici ve sakinleştirici bir renk olan mor, sarı renk ile uyum sağlamaktadır. Mor renginin koyusu hayal gücünü etkilemesinden psikolojiyi etkilediğinden koyu tonları çok tercih edilmemektedir.

https://www.usta.web.tr/boya-badana-ne-zaman-yapilir/

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]