Boya yaparken robot fırça ne işe yarar sorgusu boya badana yaptıranlar arasında sıkça öğrenilmeye çalışılan arama sorgularından bir tanesidir.

Robot fırça ne işe yarar sorgusu boyacılık mesleğine yeni başlamak isteyen boya badana ustaları tarafından da araştırılan bir konu olmaktadır.

İşte Robot fırça ne işe yarar sorusunun cevabı !

Robot fırça, fırça sapından ayrılmadan 180 derece dönerek kıvrımlı ve elle uzanılması zor olan bölgelerde kullanımı yaygın olan bir aparattır. Genellikle tavanlarda kullanılan alçıpan kartonpiyerlerin boyanmasında tercih edilen bir boyacı ustası aparatı olmaktadır.

Robot fırça numaraları nelerdir ?

Robot fırçaların numaraları, uygulanacak yüzeylerin en ve boyuna göre 4, 3, 2.5 ve 2 numara olarak piyasadan satın alınabilmektedir. Numara küçüldükçe fırçanın tüy oranı azalmaktadır. 2 numara az tüylü ve daha dar alanlarda kullanılırken, 4 numara robot fırça çok daha fazla tüylü olup çok daha geniş alanlarda kullanılır.

Robot fırça en çok nerelerde kullanılır ?

Kestirme fırça veya parmak rulo yardımıyla boyası pek mümkün olmayan veya kısmen mümkün olan kıvrımlı yerlerde sıkça tercih edilir. Evlerimizin tavanlarında bulunan kartonpiyerler en çok robot fırçanın tercih edildiği alan olmaktadır. Uzanabilme mesafesi açısından mümkün olmayan alanlarda da uzatma sırık yardımıyla sıkça kullanımı söz konusudur.

Robot fırça markası önemli mi ?

Robot fırçalar yukarıda belirtilmiş olduğu gibi pek çok ebatta üretilmektedir. Aynı zamanda pek çok firma tarafından da üretimi yapılmaktadır. Marka önemli olmakla birlikte markadan aslında daha önemlisi, kullanılacak yüzeye göre robot fırça ebadının tercihidir. Daha geniş ve kıvrımlı alanlarda büyük numaralı, az kıvrımlı ve dar alanlarda ise küçük numaralı robot fırça kullanımına dikkat edilmelidir.

Robot Fırça ile Kestirme Fırçası aynı mıdır ?

Hayır robot fırça ile kestirme fırçası bir birinden yapısal olarak farklıdır. Robot fırçanın başı 180 dereceye kadar dönebiliyorken, kestirme boya fırçasının tüylü tarafı ise sabittir. Bu açıdan robot fırça ile kestirme fırçası yapısal olarak birbirinden ayrılmaktadır.

Web sayfamızda bulunan onlarca bilgilendirme makalemize göz atabilir ayrıca fırça ve üreticileri isimli sektörel bilgilendirme sayfasını da inceleyebilirsiniz.

 

 

 

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]