Parmak rulo nedir, nerelerde kullanılır, Nasıl takılır, avantajları nelerdir, rulo ucu uzunluğu isimli bilgilendirme yazımızla birlikteyiz.

Parmak Rulo Nedir ?

Parmak rulo, büyük ruloların giremediği enlemesine ve boylamasına dar alanların boyanması için kullanılan başlığı değişebilen 10 cm boyutundaki boya aparatıdır.

İşte Parmak Rulo nerelerde kullanılır sorusunun cevabı !

Parmak Rulo, duvar rulolarına nazaran çok daha küçük ebatta üretildiğinden ismen parmak rulo olarak adlandırılır. Parmak Rulo enine ve boyuna küçük ve dar olan yüzeylerde kullanılır. Bu alanlar genellikle demir korkuluklar, büyük rulonun giremediği dar alanlar ve yine enine boyuna dar ahşap alanlardan oluşmaktadır.

Boya ürün gruplarından en çok yağlı boya yapılırken tercih edildiği gözlerden kaçmamalıdır.

Parmak Rulo üretiminde rulo ve sapı birbirinden ayrılacak şekilde üretilir. Bundan dolayı en çok kullanıldığı boya ürün grubundan yağlı boya yapımı sonrası kolayca yeni başlık ile değiştirilir. Yağlı boya temizliği sentetik tinerle yapılmakta olunduğundan tinerin maliyeti göz önünde bulundurulduğunda parmak rulo başlığının yenisi ile değiştirilmesi çoğu zaman daha avantajlı olabilmektedir.

Parmak Rulo Nasıl Takılır ?

Parmak Rulo başlığı parmak rulo sapından bağımsız olarak da satılmaktadır. Parmak rulonun sapı ile parmak rulo başlığı birbirinden bağımsız olarak üretildiğinden montajını elle çıkar tak yapmak suretiyle mümkün olmaktadır.

Özellikle az önce de belirttiğimiz gibi yağlı boya kullanımı sonrası tinerle temizliği yerine uygun maliyeti sebebiyle yedek parmak rulo başlığı değişimi tercih sebebi olmaktadır.

Parmak rulo avantajları ve dezavantajları nelerdir ?

Az önce de belirtmiş olduğumuz gibi parmak rulo enlemesine ve boylamasına dar alanlarda verim alınabilinen bir boyacı ustası enstrümanıdır. Bu açıdan kullanıcıya dışarı boya taşırmamak adına avantaj sağlamaktadır. Büyük alanlarda ise boyutunun küçüklüğü nedeniyle kullanıcı açısından dezavantaja dönüşür.

Parmak rulo ucu uzunluğu ne kadar?

Parmak ruloların boya badana ustaları tarafından genellikle kullanılan ebadı 10 cm’lik olanıdır.

Sizlerde boya badana hakkında pek çok konuda daha bilgi sahibi olmak istiyorsanız web sitemizdeki diğer bilgilendirme yazılarımıza da göz atabilirsiniz.

Ayrıca sektörel bilgilerin yer aldığı ostime ait haber detayına göz atabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]