Seramik ve Fayans Kaplama Ustası

Seramik fayans kaplama ustası eşliğinde banyo ve mutfak seramik kaplama uygulamaları yapılırken nelere dikkat edilmelidir. Seramik kaplama bütününe dair bilgilendirmedir.

Seramik nedir ?

Kil, kaolen, su ve çeşitli maddelerin karışımıyla elde edilen seramikler; yüksek ısıda farklı maddeler içerisine katılarak değişik şekillendirme yöntemleriyle hazırlanabilmektedirler.

Kilden oluşturulan çamura belli maddeler eklenerek bir birinden farklı şekillendirme metotlarıyla ve pişirme dereceleriyle değişik nitelikte seramik üretebilmek mümkündür.

Seramik ustası ne iş yapar ?

Seramik fayans kaplama ustası müşteri tarafından seçilen renk ve ebatlarda veya kendisi tarafından müşteriye tavsiye edeceği seramikleri istenilen yüzeye simetrik uygulayan kişidir. Seramik ustası sadece seramik kaplama değil aynı zamanda seramik altlarında bulunan su tesisatını hatasız olarak kullanıma hazır hale getirebilmelidir.

Seramik kaplamanın yapılacağı alanın alt ve üst tarafında bulunan su tesisatının hatasız yapılması seramik kaplama uygulaması ile eşgüdümlü ilerlemelidir. Islak alan diye nitelendirilen zeminlere döşenilen seramiklerin; altında bulunan su tesisatının yanlış döşenmesi halinde tekrar kırılarak çıkarılmak zorunda kaldığı gözlerden kaçmamalıdır. 

Seramik fayans kaplama ustası su tesisatı ve sonrasında seramik kaplama uygulamasından sonra alanda kullanılan çeşitli materyallerin montajı konusunda da tecrübe sahibi olmalıdır.

Çoğu zaman Banyo seramik kaplama uygulaması sonrası banyoya duşa kabin, lavabo ve klozet montajı yapmak zorundadır. Bir mutfakta ise uygulama sonrası mutfak dolabı veya tezgahı yanı sıra modüler birkaç dolabı tekrar takabilmek zorunda kalabildiği de gözlerden kaçmamalıdır.

Seramik ne işe yarar ?

Ev veya işyerlerimize estetik katan, hem de kullanıldığı alanın temizliğinin kolaylığı açısından talep gören bir zemin kaplama ürünüdür. Ev veya işyerlerimizin banyo, balkon ve mutfak gibi ıslak alanlarının kaplanması için uzun yıllardır vazgeçilmeyen bir ürün olduğu da gözlerden kaçmamalıdır.

Seramik boyutları, Seramik ölçüleri, seramik ebatları kaçtır?

Seramikler boyutları itibariyle bir birinden farklı pek çok ölçüde üretilmektedirler. Seramikler ölçüleri olarak Mutfak, iç mekan,balkon, dış mekan, havuz kenarı ve mutfak tezgahlarında kullanılma durumlarına göre farklı ebatlarda tercih edilmektedir.

En çok talep gören seramik boyutları ise ; 20×20, 25×45, 25×65, 30×30, 33×33, 30×60, 30×90, 45×45, 60×60, 60×120 ebatlarından oluşmaktadır.

Bunun yanı sıra bu seramik ölçüleri dışında da pek çok ebat kullanıcılar tarafından tercih edilebilmektedir.

Seramik renkleri nelerdir ?

Seramikler günümüz teknolojisinde içeriğine katılan çeşitli maddeler nedeniyle farklı şekillerde, farklı dayanıklılığa sahip ve farklı renklerde üretilebilmektedirler.

Seramik renkleri kullanılan alanın farklılığına göre çoğu zaman farklı renklerde talep edilebilmektedir.

En çok talep gören seramik renkleri iseşunlardan oluşmaktadır; Antrasit, Bej, Beyaz, Bordo, Fildişi, Füme, Gri, Kahve, Kırmızı, Krem, Lila, Mavi, Metalik, Multi ( Karışık renk tonlarında ), Pembe, Sarı, Siyah ve yeşil renklerinden oluşmaktadır.

En çok tercih edilen seramik renkleri nelerdir ?

Yine kullanım alanlarına ve zevklere göre değişmekle birlikte en çok talep gören seramik renkleri beyaz, gri, bej ve füme renklerinden oluşmaktadır. Uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne, güneş alıp almama durumuna ve zevklere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Seramik kullanım alanları nerelerdir ?

Seramik kullanım alanları genellikle evlerimizin banyoları, teraslar, ev içi zeminler, havuzlar ve havuz kenarları, mutfaklar ve ticari alanlardan oluşmaktadır. Bunların yanı sıra dış zeminler ve cephelerde ve endüstriyel alanlarda da sıkça tercih sebebi olabilmektedir. Bir endüstriyel alanın seramik kaplaması işlemine ilgi olduğu kadar yat ve gezinti teknelerinin de ıslak alanlarında seramik tercih edilebilmektedir.

Seramik alet seti nelerden oluşur ?

Seramik alet seti hangi aletlerden oluşur diye pek çok internet arama sorgusu yapılmaktadır.

İşte seramik alet seti nelerden oluşur sorusunun cevabı !

 1. Seramik kesme makinesi ( Seramik boyutuna göre makine uzunluğu değişiklik göstermektedir ). Genellikle 120 cm’lik boyutta olan seramik kesme makinesi bütün seramik boyutlarına da uygun olduğundan en iyi tercih sebebidir.
 2. Sıvaların karıştırılması için gerekli olan sıva kovası veya sıva teknesi
 3. Sıva Malası. 30’luk, 40’lık, 50’lik ölçülerde bulunan sıva malası seramik boyutuna göre tercih sebebidir. Genellikle taraklı olarak kullanılan bu tarz malalar; seramiklerin zemine etkili bir şekilde yapışmasını sağlamaktadır.
 4. Derz dolgu malası da seramik setinde olmazsa olmazlardan olan diğer bir ekipmandır. Seramik kaplama sonrası seramik birleşim yerleri olan derzlerin dolguları bu yumuşak dokulu ekipmanla doldurulmaktadır.
 5. Seramik döşeme için kullanılan Süngerli mala; seramik döşeme sonrası seramiklerin son temizliğinde genellikle kullanılmaktadır.
 6. Kauçuk başlı ve saplı seramik tokmağı. Seramik döşeme uygulaması esnasında olması gereken yükseklikten farklı konumda olan seramikleri olması gereken seviyeye getirmek için kullanılmaktadır. Yumuşak başlı olması, kırılmaya eğilimi olan seramiklerin kırılmadan olması gereken seviyeye getirilmesinde önemli görev üstlenir.
 7. Seramik döşeme uygulamasında şerit metre ve lazer; özellikle seramiklerin simetrik açıdan zeminlere döşenmesi ve ölçülendirilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir.
 8. Avuç içi spiral makinesi de seramik kaplama uygulamasının en olmazsa olmaz ekipmanlarından bir tanesidir. Ölçü olarak seramik makinesinin kıramayacağı kadar küçük ölçü ebatlarında istifade edilip su boru kenarları vb. yerlerde bolca ihtiyaç duyulmaktadır.

Seramik fayans kaplama ustası olmak için bir belge gerekir mi ?

Seramik döşeme ustası olmak için çoğu zaman bir belgeye ihtiyaç duyulmaz

. Yurtdışına işçi olarak gidip seramik kaplama ustası olarak çalışmak için ise gerekli mesleki yeterlilik sertifikasına sahip olmak gerekebilmektedir. Yurtiçinde ev veya işyerlerinin seramik kaplama uygulamaları ise genellikle tavsiye veya internette yorumları iyi olan firmalara yönelme ile gerçekleşmektedir.

Seramik fayans kaplama ustası olmak için bir eğitim almak gerekir mi ?

Seramik kaplama için bir eğitim alma veya almama durumu çeşitli durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çoğu zaman uygulama için yerli piyasada bir eğitim şartı gerekmezken sadece liyakat faktörü göz önünde bulundurulabilmektedir. Yurtdışı projelerinde ise çoğu zaman bir mesleki yeterlilik sertifikası ihtiyacı gerekebilmektedir.

Seramik kaplama fiyatları ?

Seramik kaplama fiyatları pek çok etkene göre değişiklik gösterir. Fiyatları etkileyen etkenleri sıralamak gerekirse başlıcaları şunlardan oluşmaktadır.

 1. Seramik kaplama yapılacak yüzey üzerinde seramik varsa ve seramik üzerine seramik yapılacaksa ücret daha makul tutar.
 2. Seramik kaplama yapılacak mevcut yüzeyin üzerinde seramik yoksa ve ilk defa yapılacaksa su tesisatı da gerekebileceğinden ücret fazlalaşabilir.
 3. Seramik kaplama yapılacak yüzey üzerinde seramik varsa ve hepsinin kırılarak sökülmesi ve sonrasında kaplama düşünülüyorsa ücret artış gösterecektir.
 4. Yüzeye uygulanacak seramiklerin boyutu fiyatı etkileyen bir diğer en önemli faktördür.  Seramik boyutu büyüdükçe fiyat düşerken, seramik ebatları küçüldükçe fiyat artışı olmaktadır.
 5. Banyo mutfak Seramik kaplama yapılacak alan dolu bir alansa, mekanda bulunan bazı metaryellerin sökülmesi gerekeceğinden ücret artışına neden olacaktır.
 6. Seramik kaplama sonrası ıslak alan olarak kullanılacak bir alansa monte edilmesi gereken her metaryel ücretin artmasına ayrıca neden olacaktır.
 7. Bu ve buna benzer pek çok neden sebebiyle seramik kaplama ücretleri değişiklik göstermektedir. En doğru seramik kaplama ücretini öğrenebilmek çoğu zaman seramik kaplama ustasını ücretsiz keşfe davet etmek doğru bir yöntem olacaktır.

Banyo Mutfak Fayans Kaplama Modelleri

Fayanslar makalemizin başlarında da belirttiğimiz gibi pek çok ebatta veya boyutta üretilmektedir. Bunun yanı sıra gerek ıslak alanlarda kullanılan gerekse kuru alanlarda kullanılan modeller bir birlerinden farklılık gösterebilmektedir. Örnek gerekirse evimizin salon veya odasına seramik kaplama için açık renk tonunu tercih edebilirken, ıslak alanda koyu renkleri tercih edebilmekteyiz. Bir başka ifadeyle;  ortak kullanım alanlarında açık renk tonları tercih edilebiliyorken daha özel alanlarda tercihe göre koyu renkler tercih edilebilmektedir.  

Bir başka örnek vermek gerekirse açık alanlarda kullanılan seramik kaplama renkleri hem koyu hem açık renklerde tercih edilebilmektedir. Renkler ve modeller aynı zamanda kişilerin zevklerine göre tercih sebebi olabilmektedir ki; çoğu zaman zevklere uygun model tercihleri ön plana çıkmaktadır.

Bazı fayans kaplama modelleri ve renk uyumu için aşağıdaki fayans kaplama görsellerine bakabilirsiniz.

Fayans Kaplama püf noktaları nelerdir ?

Fayans kaplama püf noktalarından bazılarını dile getirmek gerekecek olursak başlıcaları şunlardır;

 1.  Işığı uygulama alanına limitli alan bölgeler ile bolca alan bölgelerdeki renk ahengi önemsenmelidir.
 2. Derz boşluğu olarak adlandırılan fayansların yan yana sıralandıkları aralıklar için belirlenen mesafenin simetrik olması, estetik açıdan olmazsa olmazlardandır.
 3. Derz aralarında kullanılan derz dolgusu rengi, fayansların arasında kullanılırken fayans rengine uygun bir renk tonundan tercih edilmelidir. Fayans renk tonuna yakın renk tonunda derz dolgusu uygulamak olası milimetrik hataları örtmektedir.
 4. Fayans çıtalarının merdiven, basamak, köşe veya benzeri alanlarda kullanılırken doğru uygulanması, estetik açıdan uygulamanın başarısına katkı sağladığı unutulmamalıdır. 
 5. Terazi kullanımı, seramik kaplaması yapılan alanın üzerindeki eğimin tespiti açısından hayati öneme sahiptir.
 6. Fayans döşeme esnasında kullanılan lazer, olası zemin veya duvar simetrisi açısından hayati öneme sahip olmaktadır.

Usta.web.tr Keşif servisi ile fayans kaplama uygulaması artık çok kolay !

Her türlü dış ve iç ortam fayans kaplama uygulamaları için bizi arayabilir ücretsiz keşif servisimizden faydalanabilirsiniz. Fayans kaplama işlemler bütünü için uzman bir usta eşliğinde keşif yaptırmanızı tavsiye ederiz. Hatasız uygulama, uygun fiyat ve uygun süre de iş teslimi için çekinmeden arayabilirsiniz.

Ayrıca sektörle ilgili yapılmış haber linkine göz atarak bilgi sahibi olabilir boyacı ustası sayfamıza göz atarak boya uygulaması hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]