Yağlı Boya Kaç Kat Sürülür?

İnternette sıkça aratılan konulardan biri de yağlı boya kaç kat sürülür nasıl inceltilir neden akar konuları olmakla birlikte bilgilendirme makalemizle sizlerleyiz.

Yaşam alanlarımızda bulunan demir korkuluklar veya ahşap kapılarımızı çoğu zaman yağlı boya ile boyamayı düşünür ve boyatırız.

Bununla birlikte yağlı boya nasıl inceltilir neden akar soruları başta olmak üzere yağlı boya ile ilgili pek çok konuda bilgi sahibi olmak isteriz. İşte bu noktada bilgilendirici makalemizle sizleri yeterince bilgi sahibi yapmaya çalışacağız.

Yağlı boya kaç kat sürülür ?

Yağlı boya kaç kat sorulur sorusunun detaylı cevabı ! Yağlı boya koyudan açık renge boyanacaksa 3 veya 4 kat sürülebilmektedir. Genellikle 3 kat boyama ile kapanmakta olup siyahtan beyaza dönüşler gibi zıt durumlarda ise bazen 4 kat boyanmayı gerektirebilmektedir. Açıktan açığa renk geçişlerinde ise bazen 1 kat çoğu zaman ise 2 kat boyama yeterli olabilmektedir.

Yağlı boya nasıl inceltilir ?

Yağlı boya nasıl inceltilir sorusunun cevabı ! Yağlı boya solvent yani tiner ile inceltilen boya ürün grubundan olup, ambalajlarının sahip olduğu litre ebadının %10’u kadar tinerle inceltilmektedir. Fazla oranda tinerle inceltilmesi boyanın akmasına neden olabilmektedir.

Yağlı boya neden akar ?

Yağlı boya neden akar sorusunun cevabı ! Yağlı boyaların tiner ile inceltilme oranı Tiner & Boya ölçeğinde  1/10 olmaktadır. Tinerin Yağlı boyaya daha fazla konulması, uygulama esnasında yağlı boyanın akmasına neden olabilmektedir. Yağlı boyanın akmasının bir diğer nedeni ise rulo ile taramanın yeterince iyice yapılmamasından kaynaklanabildiği gözlerden kaçmamalıdır.

Yağlı Boya kaç saate kurur ?

Yağlı boya kaç saate kurur sorusunun cevabı ! Yağlı boya; ortalama hava sıcaklığında ilk katı 5-6 saat içerisinde kururken, ikinci katı ortalama yine aynı süreler içerisinde kurumaktadır.

Yağlı boya süresini etkileyen faktörler.

Yağlı boya kuruma süresini ise olumlu veya olumsuz olarak sıcak veya soğuk hava ortamı etkilemektedir.  Sıcak hava ortamında daha kolay kuruyan boya, soğuk hava ortamında daha geç kurumaktadır.

Yağlı boya uygulamalarının tamamı için bizi arayarak ücretsiz bilgi ve keşif servisi talebinde bulunabilirsiniz.

Web sitemizde bulunan boya badana ve boyacı sayfalarına da ayrıca göz atabilir, boya sektörü ile ilgili bilgilendirici makaleye ayrıca göz atabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]