Boya Kaç Günde Kurur

Boya kaç günde kurur, hangi şartlarda boya kaç günde kurur, boya kurumasını etkileyen faktörler nelerdir? Boya kurumasına etki eden nedenler ?

Yaşam alanlarımız olan konutlar ve işyerlerinde zaman zaman boya badana ihtiyacı duyarız.

Uzun yıllar boyunca boyanmamaya, yıpranmaya ve zaman içerisinde yapılan tadilatların izini silmek için boyacı ustası ihtiyacı duyabilmekteyiz.

Farklı alanlarda kullanılan boyalar, boya kaç günde kurur sorusuna cevabı değiştirebilmektedir.

Sadece konut ve işyeri boyama ihtiyacı ile sınırlı kalmayıp Tavan Boyama , Duvar boyama korkuluk ve ahşap boyama uygulamarına da ihtiyaç duyabilmekteyiz.

Bu boya grubunda bulunanların tamamı, su ile inceltilen ve kuruma süresi Solvent boyalara göre daha kısa sürede kuruyan boyalar olmaktadır.

Solvent yani Tiner bazlı boyalar ile su bazlı boyaların kuruma süreleri farklıdır. Su bazlı boyalardan tavan boyası, plastik boya, Duvar boyası ve ahşap boyasının bir katı ortalama 3, 4 saatte kuruyabilmektedir.

Bir ev kaç günde boyanır sorusunu bu noktada etkileyen en büyük faktörleri ise ortam sıcaklığı ve tamiratların fazlalığı olarak sıralayabilmek mümkündür.

Özellikle ortam hava sıcaklığının direkt etkileyici unsur olduğu dikkatlerden kaçmamalıdır.

Solvent bazlı yani tiner ile inceltilen yağlı boya, çelik konstrüksiyon boyası, epoksi boya türlerinde ise boya kuruma süresi değişmektedir.

Solvent veya halk dilinde özellikle yağlı boya olarak bilinen ürünlerde kuruma süreleri ortalama tek kat için 6, 7 saate kadar çıkabilmektedir.

Bu ürün grubunda kuruma süresini belirleyen en büyük etken yine ortalama hava sıcaklığı olmaktadır.

Özellikle çelik konstrüksiyonlarda kullanılan epoksi boyamalarda astar kat sonrası son kat için 24, 36 saat ara vermenin önemine dikkat çekmeliyiz.

Epoksi boya ürününün yapısal olarak bileşenleri diğer solvent bazlı boya ürün grubuna göre çok daha farklı olmaktadır.

Özet yapmak gerekirse ev boyama ve işyeri boyamalarda su bazlı boya kullanımına bağlı ihtiyaç söz konusuysa 1 veya 2 günde boyama işlemi tamamlanabilmektedir.

Solvent yani tiner bazlı boyaların yoğun olarak kullanılması gereken alanlarda uygulama 2, 3 hatta 4 güne kadar çıkabilmektedir.

Ücretsiz keşif servisi hizmetimizden faydalanın

Her evin ustası ile ücretsiz ve istediğiniz saatte keşif servisinden faydalanabilmenin avantajlarından faydalanın.

Ayrıca sitemizde bulunan Villa Boyama isimli linke tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının Boya Fabrikalarına çevre denetimi ile ilgili habere de ayrıca göz atabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]