Yağlı boya kokusu kaç günde geçer, tiner kokusu ne kadar sürede geçer; yağlı boya yaptıran insanlar tarafından sıkça sorulmaktadır.

Yaşam alanlarında Merdiven boşluklarını ve ev kapılarını yağlı boya ile boyayan insanlar tarafından araştırılan bir konu olmaktadır.

Yağlı boya kokusu kaç günde geçer, tiner kokusu ne kadar sürede geçer sorularına cevap vermeye çalışacağız.

Solvent bazlı boyaların kokusu kaç günde geçer ?

İşte yağlı boya kokusu kaç günde geçer sorusunun cevabı !

Merdiven boşluklarında yapılan tiner bazlı boyaların kokusu yoğun havalandırmayla ortalama 5 günde geçerken, evlerde süre 7 veya 8 günü bulabilmektedir.

Evlerdeki solvent bazlı kapı ve demir korkuluk boyalarının kokusunu 8 günden evvel geçirebilmek için yoğun havalandırma çalışması gerekmektedir.

Yağlı boyalar solvent bazlı ürün grubundan olup, boyacı ustası eşliğinde boya inceltme işlemi sentetik tiner ile yapılmaktadır. Sentetik tiner ile selülozik tinerin yapıları itibariyle birbirleriyle karıştırılmaması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Selülozik tinerle inceltilen boyalar genellikle sanayi tipi olarak adlandırılan ürün grubundan olup, ayrıca epoksi boyalar bu ürün grubundan olmaktadır.

Tiner kokusunu gidermek için yapılması gerekilenler !

Yağlı boya yani solvent kokusu olarak bilinen tiner kokusunu gidermek için yapılması gerekilen en önemli şey, ortamın bolca havalandırılmasının sağlanmasıdır.

Apartmanların merdiven boşluklarında yapılan yağlı boya kokusunun üst katta bulunan havalandırma camının açılması ile tahliyesi mümkündür. Bunun yanı sıra apartman kapısının gün içinde açık bırakılması da hava geçiş koridorunun oluşturulması açısından oldukça önemlidir.

Diğer taraftan eski tip ahşap kapılarını yağlı boya ile boyatanlar ise ev boş ise camları açık bırakarak kokunun tahliyesini denemelidir. Cam demir korkulukların ve bahçe demir korkulukların boyasında ise çoğu zaman havalandırmaya ihtiyaç duyulmaz. Cam demir korkulukları ve bahçe demir korkuluklarının zaten çoğu zaman dış ortamda bulundukları göz önünde bulundurulmalıdır.

Yağlı boya ücretsiz keşif servisi için iletişime geçin !

İstanbul merkezli boya badana kurumsal boyacı şirketimiz ile yağlı boyanızı uygun süre ve fiyatlarla yapabilmekteyiz.  İletişim linkinde bulunan numaralardan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Türkiye’de hangi alanlarda yatırım yapılacağına dair bilgilendirici linke tıklayarak konu hakkında ayrıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 2 Average: 5]