Alçı üzerine boya nasıl yapılır

Alçı üzerine boya nasıl yapılır isimli makalemizde sizleri alçı üstü boya konusundaki işlemler bütünü ile ilgili bilgilendireceğiz.

Alçı üzerine boya nasıl yapılır sorgusu günümüzün popüler araştırma konularından biri olup yapılan uygulamalar arasında zaman zaman değişiklikler olabilmektedir.

Alçı üzerine boya nasıl yapılır

‘’Boyacı ustası’’ eşliğinde Tavan veya duvarlarda bulunan kabarmaların olduğu yüzey ıspatula yardımıyla temizlendikten sonra saten alçı ile yüzey kapatılır. Belli bir süre sonra kuruyan ( beyaz rengine dönüşen ) yüzey zımparalanır ve boyaya hazır hale getirilir.

Alçı yapılan yüzeyin üzerine genellikle 2 kat veya 3 kat boya gerekmektedir.  Açık renk tonlarında boya üstüne alçı yapılmışsa 2 kat, koyu renk üzerine alçı yapılmışsa 3 kat boya gerekliliği gözlerden kaçmamalıdır.

Önemli Not: Derin alçı gerekli yerlerde tutunma gücü daha fazla olan pütürlü sıva alçı tercih edilir. Derin alçı çekilen yerlerin üzerine ikinci kat olarak yüzeyi pürüzsüz olan saten alçı ile inci bir alçı çekilerek işlem tamamlanır.

Alçı üstü boya yapmak için gerekli malzemeler listesi

  • Derin alçı çekilmeyecekse ihtiyaç duyulan kadar saten alçı
  • Duvar kazımak için spatula
  • Alçı malası ve alçı küreği
  • Alçıyı karıştıracağınız bir kap
  • Alçının kuruması sonrası yüzeyi düzleştirmek için zımpara
  • Yüzeyin boyanması için ise tavan veya duvar boyası

Alçı kuruma süresi ne kadar?

Derin alçı ve yüzeysel çekilen alçıların kuruma süreleri bir birinden farklıdırlar. Kuruma sürelerini etkileyen bir diğer unsur ise hava sıcaklığıdır. Kış mevsiminde ve derin alçı çekilen yerlerde kuruma süreleri en az 2 gün olurken aksi durumda kuruma 1 günde gerçekleşir.  Çok daha yüzeysel alçı çekilen yerlerde kuruma saatler ile ifade edilebilmektedir.

Örnek vermek gerekirse sadece çivi ve kroşe delikleri sıvanacaksa 1,2 saatte kuruyabilirken kabaran bir yerin kuruma süresi sıva sonrası 2 güne kadar çıkabilmektedir.

Her evin ustası  ile sizde alçı boya fiyatı alın

Her evin ustası ile ev veya işyeri alçı boya işleriniz için bizleri arayarak ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

Tecrübeli ekibimiz ile birlikte en uygun alçı boya hizmetleri için internet sitemizde bulunan online whatsapp ve telefon numaralarından bize ulaşabilirsiniz.

Web sitemizde bulunan İşyeri Boyama, Villa Boyama sayfalarımıza da göz atabilirsiniz.

Milli eğitim bakanlığınca İnşaat teknoloji ve alçı sıva ile ilgili hazırlanan pdf dosyasına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 4 Average: 4]