Dış cephe mantolama ölçüsü nasıl alınır? binaya ait dış cephe ölçüsü nasıl hesaplanır.

Dış cephe mantolamanın yapılmasının önemli bir gereksinim olması ve enerji tasarrufu sağlamasından ötürü yasalar doğrultusunda da zorunlu hale getirilmiştir. Sizde dışarı çıktığınızda iskele kurulmuş binaların günden güne arttığını görebilirsiniz.

Dış cephe mantolama firmalarının ve ustalarının internet üzerinde ilanlarını görebilirsiniz. Tabi ki öncelikle firmaların veya ustaların yaptığı işlerden referans almanız gerekmektedir. İnternet üzerinden alacağınız hizmet firmaları keşif için çağırabilirsiniz. Bu keşif genellikle ücretsiz olup; binanın ölçüsünü almaya, kullanılacak malzeme türünü belirlemeye, nasıl uygulanacağı ve fiyat konusunda mutabakata varmaktır.

Rekabetin arttığı ortamda inşaat sektöründe bir çok dış cephe mantolama firması veya ustasına internet ortamından ulaşabilirsiniz. Ancak kimi metrekareyi yüksek tutarken kimisi birim ücretini yüksek gösterebilmektedir. Elinize geçen teklifler içerisinde metrekare farklılığı var ise bunu en sağlıklı yöntemle siz hesaplayabilirsiniz.

Sizin hesaplamanız gereksiz kefişleri engellediği gibi en cazip fiyatıda almanızı sağlayacaktır.

Mantolama ölçüsüne neler dahildir veya dahil değildir?

Firmadan firmaya değişiklik gösterebilir kimi firmalar pencereleri dahil ederken kimisi dahil etmeyerek malzeme zayiatını ayrıca hesaplayabilir.

  • Öncelikle binanın cephe sayısı belirlenir.
  • Her cephenin eni ayırca ölçülür.
  • Kat sayısı belirlenir
  • Her kat 3 metre olarak hesaplanır.
  • Her cephenin eni ile boyu ayrıca hesaplanır.
  • Cephelerin metrekareleri toplanır.
  • Boşluklar düşülür.

Yukarıda ki resimde 2 cephe görmekteyiz. Ön cephenin mantolama ölçüsü 10×6=60m² Yan cephenin mantolama ölçüsü 9×6=54² kabası toplamda 104m² olarak hesaplayabiliriz.

https://www.usta.web.tr/mantolama-olcusu-nasil-alinir/

Derecelendir
[Total: 2 Average: 5]