Boya kaç kat sürülür

Hangi durumlarda ve hangi şartlarda boya kaç kat sürülür isimli bilgilendirici makalemizle sizleri detaylandırmaya çalışacağız.

Boya kaç kat sürülür sorusunun kısaca cevabı:  Açık renkten açık renge boyamada 1 kat daha sürmek yeterken boyanın kapatmama durumunda 2. kat gerekebilmektedir.

Çoğunlukla ise açık renkten açık renge “boya badana” uygulamasında 2. Kat boya gereksinimine ihtiyaç duyulmaktadır.

Koyu renklerden açık renge dönüşümlerde ise 3. Kat ve yine kapatmama durumuna göre 4. Kat boya vurmak gerekebilmektedir.

Açıktan koyu renge dönüşüm için bazı durumlarda 2 kat yetebilirken,  Koyu renkten koyu renge dönüşüm bazen 2 bazen 3. Kat boya ile mümkün olabilmektedir.

Hangi şartlarda ve neye göre Boya kaç kat sürülür?

– Yukarıda da özellikle belirtildiği gibi Açık renk tonları arasında yapılacak geçişler 1 veya 2 kat ile sonlandırılabilmektedir.

Bu durumu etkileyen unsurlardan evde sigara tüketimi, rutubete bağlı küflenmeler ve yapılmış tadilat esnasında çekilen alçıları unutmamak gerekmektedir. Saydığımız tüm bu unsurlar hem “tavan boyama” hem de “duvar boyama” uygulamasında 3. Kat boya yapmayı mecburi kılabilecek etkenler olabilmektedir.

– Koyudan koyu renklere dönüşüm işleminde ise yeni renk tonunun eski renk tonuyla olan zıtlığı 3. Kat boyaya ihtiyaca neden olabilmektedir.

– Tavan Boyasında ise 2. veya 3.kat boyaya ihtiyaç duyulmasına sebep iki büyük neden; sigara kullanımı ve küflenme olmaktadır.

– Son yılların trendlerinden amerikan kapı boyama ihtiyaçlarında ise mantık yine aynı olmaktadır. Yani açıktan açık renge geçiş veya açık renkten koyu renge geçişlerde belirttiğimiz boyama kat sayıları gibidir.

Bir istisnadan bahsetmek gerekirse, eski tip ahşap kapı çerçeve ve kapılarının açık renge dönüşümü 3 veya 4 kat ile sonlandırılabilmektedir.

– Bununla birlikte yine son yılların büyük trendlerinden mutfak mobilya boyamalarında ki boyama katları ortalamada yukarıda verdiğimiz sayılarla benzerlik göstermektedir.

Sizlerde ev veya işyeri boyaması için “Kurumsal Boyacı Şirketi” ihtiyacı duyarsanız bizlere telefon numaralarımızdan kolayca ulaşabilirsiniz.

İnternet sitemizde yer alan ikinci kat boya ne zaman atılır ve duvar kaç kat boyanmalıdır sayfamıza göz atabilir, Boya sektörü hakkında bilgilendirmenin yer aldığı haberi ayrıca inceleyebilirsiniz.

Kimya teknolojisi konulu yaş boya özellikleri ile ilgili pdf dokümanına bu bağlantıdan ulabilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]