Boyanacak duvarın yüzeyi nasıl hazırlanır, boya öncesi yapılması gerekenler nelerdir ve hangi sıra izlenmelidir ?

Bunların başında gelen ise temizlik işlemleri olarak dikkat çekmektedir. Boyanacak duvarın yüzeyi nasıl hazırlanır?  Gibi soruların cevaplarını siz değerli okurlarımıza açıklayacağız.

Boya uygulaması yapılacak olan yüzeye iyi bir etüt uygulaması yapılmalıdır. Yüzeyde ihtiyaç duyulan ön işlemlerin tespiti için son derece önemli işlemler yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda boyanın son kat uygulamasını attığınız zaman büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. O yüzden duvarı boyamadan önce dikkat edilmesi gereken işlemleri yaparak boyama işlemine başlayabileceksiniz.

Öncelikle yapacağınız boya uygulamasının yapılacağı zemini iyi etüt etmeniz lazımdır. İlk defa burada boya uygulaması yapılıyorsa burada yapmanız gereken ilk işlemin katman atmak olacağını belirtmek gerekir. Bu işlemi yaparken mutlaka düzgün bir şekilde yapmanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise daha sonrasında yapacağınız işlemlerin düzgün olmasıdır.

Eğer yüzeyde bazı sorunlar varsa bunları alçı yardımı ile kapatmak işlemlerin daha hızlı olmasına neden olacaktır. Duvar yüzeyinde bulunan çatlakları kapatarak ve macun yardımıyla kusursuz bir hale getirmek boyama işlemi öncesinde önemli bir boyut taşıyor. Ancak bu işlemi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntı dümdüz bir şekilde işlemleri yapmak olacaktır. Çıkıntı olması durumunda ortaya çıkacak olan bu problemi çözmek için ıspatula yardımı ile bu işlemleri sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu macun işlemini yaptıktan sonra ilk yapmanız gereken bu macunun kurumasını beklemek olacaktır. Kuruma işleminden sonra zımpara yardımı ile temiz bir yüzey yapacağınız bu işlemden sonra ilk katman boyanızı atabilirsiniz.

Mevcut makalemiz sonrası web sitemizde bulunan Eşyalı ev boyama, Boyacı Ustası Boya badana kurumsal boyacı şirketi sayfalarına da göz atabilirsiniz.

Mesleki ve teknik eğitim kurumları boyacı online kataloğuna da ayrıca göz atabilirsiniz.

https://www.usta.web.tr/boyanacak-duvarin-yuzeyi-nasil-hazirlanir/

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]