Dış cephe mantolama devlet desteği

Ülkemizde enerji tüketiminin 1/3 ‘ünü meskenlerin tükettiği için devlet dış cephe mantolaması yapılan binalarda devlet desteği sağlamaktadır.

 

 

Konutların ısınmak ve soğutmak için harcadığı enerji hem ailemizin kesesine zarar verdiği gibi ülke ekonomisi içinde en büyük giderler arasında yer almaktadır. Dış cephe mantolama yapılmış binalardan devlet vergi ve harç almayarak destek vermektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının dış cephe mantolama için düşük faizle mantolama kredisi, Bakanlık tarafından teşvik edileceği de gündemde ki yerini korumaktadır.

Ülkemizde 8,5 milyonu aşkın ruhsatlı bina ve 18 milyondan fazla ruhsatlı daire bulunmaktadır. Bu binalardan sadece %6’sı meskenlerde ise %12’si mantolama standartlarını karşılamaktadır.Dış cephe mantolama  yaptıran binalar enerji tasarrufu sağladığı gibi çevre kirliliğinin azalmasında da katkı sağlamaktadır. Bu gibi nedenlerle binaların 2017 yılına kadar enerji kimlik belgesi zorunlu tutulmuştur. A,B,C,D,E,F,G olarak sınıflandırılacak olan bu belgelemede A,B,C sınıfında yer alan binaların ülke ekonomisini koruduğu ve çevre kirliliğini önlemeye yardımcı olduğundan bu binaların enerji birim ücretlerinde indirime giderek devlet desteğini sağlayacaktır.

https://www.usta.web.tr/dis-cephe-mantolamada-devlet-destegi

Derecelendir
[Total: 0 Average: 0]