Evinizi boyamaya karar verdikten sonra yapmanız gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bunların başında Ev boyama malzemeleri hakkında siz değerli okurlarımıza bilgi vereceğiz.

Son zamanlarda özellikle insanların kendi evlerini ,iş yerlerini ve dükkanlarını kendi el becerileri ile boyamaya başlamasından sonra merak edilen malzemeler hakkında sizlere bilgi verelim.

Boya uygulamasında kullanılması gereken pek çok alete ihtiyaç duymaktayız. Özellikle boya işlemi yapacak olan kişinin elinde bulunması gereken bu malzemeler son derece büyük önem taşıdığından dolayı her yer için farklı bir boya malzemesi kullanılması gerekmektedir.

Badana malzemeleri nelerdir?

Öncelikle boyama işlemine başlamadan önce kullanılan malzemelerin yeterli olması işlemlerin daha kolay olmasına neden olacaktır. Mesela boya işlemine geniş alanlardan başlanacağı için ilk olarak geniş alanlarda kullanılacak büyüklükte bir rulo fırçamızın olması gerekmektedir. Kalorifer petekleri veya daha dar alanlar için ise daha küçük olan ruloların kullanılması boyama işlemleri sırasında bizlerin işlemlerinin daha kolay olmasına neden olacaktır. Bu küçük rulonun bir diğer adı da parmak rulo olarak geçmektedir. Tavan ve duvarın birleştiği noktalarda rulo uygulamasını kullanmak imkansız olduğundan dolayı burada boyama işlemini yaparken fırça bulunması gerekmektedir. Bunun nedeni ise son derece ince işçilik isteyen bu kısımların bu fırça sayesinde boyanmasına yardımcı olmuş olacaksınız.

Boya ve badana aletleri gibi merak edilen diğer aletler hakkında sizlere bilgi verelim. Özellikle boya işlemini yapmadan önce ilk yapmanız gereken işlem gerekli temizlik işlemlerini yaparak boya işlemine başlamak olacaktır. Bunun için öncelikle sizler için gerekli olan aletlerin başında duvar temizleme aletleri gelmektedir. Örnek verecek olduğumuz zaman duvarda oluşan kabartılardan sonra o duvarın temizlenerek boyaya uygun hale getirilmesi beraberinde ıspatula veya tel fırçanın lazım olduğunu bilmenizde fayda vardır.  Bu aletleri kullanarak kabarmış olan alanları yüzeyden temizleyerek sizlerde son derece temiz bir iş yaparak boya badana işlemlerine başlayabilirsiniz. Ancak bu temizleme işleminden sonra arta kalan pürüzleri gidermek için duvarınızı zımpara işleminden geçirerek daha pürüzsüz bir hale gelmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ayrıca bu işlemleri yaparken Boyacı malzemeleri olarak yanınızda bulunması gereken birkaç ufak aletin bulunması sizlerin işlemlerinin daha kolay olmasına neden olacaktır. Bunların başında gelen ise maket bıçağı , kağıt bant gibi malzemeler kullanarak boyama işleminin daha temiz olmasına yardımcı olacaksınız. İnce işçilik gereken yerlerde kullanılan bu malzemeler sayesinde işlemlerini son derece dikkatli bir şekilde yapmak zorunda kalacaksınız. Ayrıca bu işlemleri yapmadan önce küçük bir detayı daha belirtmekte fayda var. Bunun nedeni ise boya işlemlerinin son derece zorlu bir leke olarak kalması. O yüzden badana işlemlerine başlamadan önce boya poşetleri diye tabir edilen bu poşetlerden alarak evlerinizin en uygun yerlerini koruma altına alarak boya ve badana işlemlerine başlayabilirsiniz.

https://www.usta.web.tr/ev-boyama-malzemeleri-nelerdir/

Derecelendir
[Total: 0 Average: 0]