İnşaat sektörünün sürekli olarak gelişmesi ile yapıların daha kullanışlı olması sağlanmaktadır. Bu kriterlerden biri de Mantolama faydaları açıklanmıştır.

Bina mantolama yaptırmanın faydaları sayesinde bireyler bir çok avantajdan yararlanabilmektedir. Yapılan kaliteli işçilik ve malzeme ile yalıtım binaları ısı yönünden avantajlı kılmaktadır. Bu durum özellikle kış aylarında fark edilebilmektedir.
Kış aylarında bilindiği gibi soğuk hava nedeni ile yapı içerisinde ısınmanın sağlanması gerekir. Isının sağlanması içinde çeşitli enerjilerin tüketilmesi kaçınılmazdır. Ancak mantolama sayesinde tüketilen enerji düşürülerek tasarruf edilebilmektedir. Bu da bireylerin maddi olarak büyük bir külfetten kurtulması demektir. Isı yalıtım malzemeleri ile dış cepheye ve çatılara yapılabilen bu yalıtımın sonrasında dışarıdaki soğuk hava ile yapı arasında bir set oluşturulmaktadır. Böylelikle soğuk direk olarak iç mekanı etkilememektedir.
Dış cephe mantolama yararları sadece kış ayları için değil yaz ayları içinde geçerlidir. Yaz aylarında da dışarıdan gelen sıcak hava yalıtım sayesinde engellenebilmektedir. Yapılacak olan yalıtım aynı zamanda evlerde oluşabilecek rutubeti de ortadan kaldırır. Bu nedenle yapıların depolarında veya otoparklarında da bu yalıtımla rahatlıkla yapılabilmekte ve rutubet sorununun ortadan kalkması sağlanmaktadır. Belirli bir ölçüde yalıtım dışarıdaki ses içinde bir tampon görevi görmektedir. Mantolama işlemlerinin bu yararlarından dolayı günümüzden devlet tarafından da desteklenerek yapılarda zorunlu hale getirilmiştir. Günümüzde yapılan yapıların hepsinde mantolama yapılmaktadır. Bu sayede insanlar evlerini ısıtmak için daha az yakıt harcamaktadır.

https://www.usta.web.tr/mantolama-faydalari/

Derecelendir
[Total: 1 Average: 5]