Bir ev boyası için ne kadar boya almalıyım?

Bir ev boyası için ne kadar boya almalıyım? Kaç m² için ne kadar boya almalıyım gibi aklınıza gelen sorular için yazdığımız makale ile sizlerleyiz.

Bir ev boyası için boyanacak alanın büyüklüğüne de bağlı olarak 1, 2.5, 5, 10, 15 litrelik olarak piyasada satışa sunulan duvar boyaları almak gerekebilmektedir. 

Yine tavan boyama ihtiyacı halinde de 1, 2.5, 5, 10, 15 litrelik tavan boyasına ihtiyaç duyabilirsiniz.  Her iki örnekte de ihtiyaç duyulan boya miktarı duvarların durumuna ve m2 büyüklüğüne göre değişim gösterebilmektedir.

İşte Bir ev boyası için ne kadar boya almalıyım sorusunun yanıtı!

Ne kadar boya almalıyım sorusunun cevabını etkileyen faktörler ise çoğunlukla şunlardan oluşmaktadır.

  • Boya ihtiyacı bulunan Duvarların seçimi. Bir evin komple boyanması ile seçilmiş bazı duvarların boyanması, kullanılacak malzeme miktarını etkileyebilmektedir. Örnek vermek gerekirse, sadece 1 duvarın aynı renk tonundan aynı renk tonuna boyanma işlemi için 1 litrelik boya yeterli gelebilir. Aynı renk tonundan aynı renk tonuna 1 odanın tamamı için ise 5 litre boya yeterli gelebilmektedir. Tavan boyama gerekliyse 2.5 litrelik tavan boyası da gerekebilmektedir.

Bir duvar veya oda yerine bir evin tamamının boyama işlemi için renk tonları aynıysa 10 veya 15 litre de gerekebilmektedir.

Pek çoğumuz 2+1 ebadındaki evlerde ikamet ederken çocuk etkeni nedeniyle 3+1 ev tercihine yöneliriz. 3+1 daire boyama, İhtiyaç duyulan boyanın miktarını da arttırabilmektedir. 3+1 daireler çoğu zaman 20 litrelik boya ihtiyacına sebep olabilmektedir. Tavan Boyama ihtiyacı da söz konusuysa aynı zamanda 15 veya 20 litrelik tavan boyasına ihtiyaç duyulabileceği unutulmamalıdır.

1+0 ( Stüdyo Daire Boyama), 1+1 evlerde çoğu zaman duvarlar için 5 veya 10 litre yine tavanlar için de 5 veya 10 litrelik boyalarla boya badana yapılabilmektedir.

Yukarıda da değinmiş olduğumuz gibi evin m² olarak büyüklüğüne, hangi renk tonları arası boya yapılacağı gibi durumlar,  ihtiyaç duyulan miktarı etkilemektedir. 

Yakınınızda bulunan boyacı ustasını ücretsiz keşif yapması için davet ederek boya yaptırmak istediğiniz alan için gerekli malzeme listesini temin edebilirsiniz.

Ayrıca Renk pigmentlerinin nasıl elde edildiğini anlatan bilgilendirici yazıyı da okuyabilirsiniz.

Boya yaparken kaç litre boya kullanılır ve Bir Eve Ne Kadar Boya Gider? sorusuna çözüm olmaya çalıştık. İsterseniz 20 kilo boya kaç m² boyar , Bir usta kaç metrekare boya yapar veya 2+1 eve ne kadar boya gider başlıklı diğer makaleleri inceleyebilirsiniz.

Boya üretimi ile ilgili Sanayiden Kaynaklanan Hava Kirliliğinin Belirlenmesi ve Azaltılmasına Yönelik Uygulamanın Kolaylaştırılmasının Sağlanması Projesi buradan sağ tuş farklı kaydet yaparak indirebilirsiniz.

Derecelendir
[Total: 2 Average: 5]